Inteligentne biuro na miarę XXI wieku – jakie rozwiązania powinny się w nim znaleźć

Nowoczesna, ergonomicznie zaplanowana przestrzeń to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Pozwala na najlepsze wykorzystanie możliwości budynku oraz stałą kontrolę wszystkich jego funkcji. Co zrobić, aby zmienić swoje biuro w inteligentną przestrzeń?

Automatyka budynkowa

BMS, czyli System Zarządzania Budynkiem (ang. Building Management System) to coraz popularniejsze rozwiązanie, wykorzystujące różnego rodzaju sensory określające parametry takie jak: ruch, oświetlenie, temperatura wewnątrz pomieszczenia czy wilgotność oraz technologii służących do sterowania nimi. Dzięki temu można zdalnie ustawić  klimatyzację, wyłączyć ogrzewanie w nieużywanych aktualnie pomieszczeniach czy zmienić oświetlenie. Czujniki ruchu pozwalają na określenie ilości osób znajdujących się w danej sali i dopasowanie funkcji do ich potrzeb. Możliwe jest również stworzenie zintegrowanych systemów ułatwiających pracę – np. w momencie rozpoczęcia wideokonferencji automatycznie opuszczane są rolety w oknach, a oświetlenie zostaje przygaszone.

BMS znacząco podnosi bezpieczeństwo budynku np. dzięki kontroli wejść. Pozytywnie wpływa również na środowisko, pozwalając na bardziej ekonomiczne i rozsądne wykorzystywanie energii elektrycznej.

Szybki kontakt wszystkich członków zespołu

Smart office to nie tylko sterowanie funkcjami budynku, ale również nowoczesne sposoby komunikowania się pracowników. W tej kwestii doskonałym rozwiązaniem jest np. umieszczenie przed wejściem do sali konferencyjnej tablicy interaktywnej, na której wyświetlają się bieżące oraz przyszłe spotkania, zawierające listę członków z możliwością potwierdzenia obecności. Lista aktualizuje się na bieżąco, a każdy pracownik wie, kiedy odbędzie się interesujące go spotkanie i ile osób się na nim pojawi. Dzięki temu łatwo również dopasować wielkość sali, w której powinno się ono odbyć.

Niezwykle ważna jest także możliwość bezprzewodowego przesyłania danych, sprawdzająca się podczas wideokonferencji, prezentacji czy zebrań członków zespołu. Pozwala ona na szybkie przesyłanie plików do ekranu głównego zarówno przy użyciu sieci biurowej jak i zewnętrznego połączenia.

Wideokonferencje na najwyższym poziomie

Nowoczesne firmy coraz częściej rezygnują z utrzymywania dużych i kosztownych sal konferencyjnych, zastępując je pokojami typu huddle space, wyposażonymi w urządzenia do konferencji audio-video. Dzięki temu nawet na niewielkiej przestrzeni można zorganizować spotkanie dla pracowników znajdujących się aktualnie w różnych miejscach. Najlepszy sprzęt oferuje doskonałą jakość dźwięku i obrazu, niezwykłą wytrzymałość i wielofunkcyjność. Jeśli idzie to w parze z łatwą obsługą, wideokonferencja na pewno będzie udana.

Firmy, które posiadają wielu pracowników terenowych, często zaopatrują ich w mobilne urządzenia, które umożliwiają pozostawanie w kontakcie z centralą nawet podczas podróży służbowych. Rosnącą popularnością cieszą się również tzw. hotdeski, czyli uniwersalne stanowiska pracy, znajdujące się w różnych oddziałach firm i gotowe do użytku bez konieczności czasochłonnej konfiguracji. Duży wybór profesjonalnych urządzeń do wideokonferencji można znaleźć w ofercie firmy VisionCube, aktywnie wspierającej rozwiązania smart office.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj: https://www.visioncube.pl/blog/disruptive-technologies/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here