Jak zrobić najlepsze zdjęcia w podróży?

Dziś aparat jest nieodzownym elementem bagażu w czasie każdej podróży. Dzięki niemu możemy uwiecznić chwile, które zapamiętamy do końca życia. Choć wiele osób uznaje, że smartfon jest wystarczający, to jednak nigdy nie zrobimy nim fotografii tak wysokiej jakości, jak przy użyciu dobrej lustrzanki. Jednak pamiętajmy o tym, że konieczne jest też przestrzeganie paru zasad, dzięki którym nasze zdjęcia zawsze będą oddawały piękno odwiedzanych miejsc.

Sprzęt ma olbrzymie znaczenie

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że dobre zdjęcie wymaga odpowiedniego sprzętu. Dzięki temu mamy większe możliwości, ale też łatwiej jest nam złapać ostrość. Poza tym aparat wyższej jakości lepiej poradzi sobie z promieniami słonecznymi lub zachmurzonym niebem. Właśnie w tych przypadkach najczęściej możemy ocenić jakość naszego sprzętu. Dlatego spójrzmy na parametry techniczne aparatu, a szczególnie na rozdzielczość matrycy, prędkość pracy i autofocus. Dodatkowym atutem będzie możliwość oznaczania miejsc, w których się znajdujemy, co umożliwiają lustrzanki z funkcją GPS, jak np. https://proclub.pl/strefa_canon/lustrzanki_zaawansowane/canon_eos_6d_mark_ii_body_wiosna_2019.html.

Najważniejsze porady

Zwróćmy też uwagę na nasze zachowania, które oprócz sprzętu znacząco wpływają na jakość zdjęcia. Wypracowanie pewnych nawyków pomoże nam wzbogacić albumy o naprawdę dobre fotografie. Pamiętajmy też o tym, by w trakcie podróży dostosowywać się do zasad wyznawanych przez określone kultury, ale też do zakazów fotografowania. W przeciwnym wypadku możemy narazić się na znieważenie lokalnych mieszkańców lub nawet na złamanie prawa. Dlatego zwróćmy uwagę na to, że nawet miłośnicy robienia zdjęć nie są wyjątkiem w niektórych sytuacjach. Oczywiście w innych miejscach możemy pracować nad swoimi umiejętnościami.

Wybieraj naturalność

Jeżeli chcemy fotografować ludzi, to oczywiście najpierw zapytajmy się o zgodę. Gdy już ją otrzymamy, to pamiętajmy o tym, by kierować się naturalnością, a nie pozowaniem. Dzięki temu zdjęcia będą oddawały jak najbardziej rzeczywistość. Warto też skupić się na fotografowaniu scen z życia codziennego lokalnej społeczności, np. w trakcie rozmowy w kawiarni, plecenia koszy lub gotowania. Wtedy na twarzy pojawiają się autentyczne emocje, których nie uzyskamy w trakcie pozowania.

Zwracaj uwagę na tło

Często tak bardzo skupiamy się na pierwszym planie, że całkowicie zapominamy o tle. Warto jednak czasem spojrzeć, co znajduje się na drugim lub nawet trzecim planie, ponieważ później może się okazać, że w ten sposób zepsuliśmy całkiem udane zdjęcie. Szczególnie wtedy, gdy jednak zdecydujemy się na pozowaną fotografię.

Zawsze miej ze sobą statyw

Pamiętajmy o tym, że lekki i podręczny statyw jest najlepszym przyjacielem każdego fotografa. Dzięki niemu nie musimy przejmować się już niewyraźnymi zdjęciami, które powstały przez drżenie rąk. Szczególnie jest to ważne, gdy musimy dłużej czekać na odpowiednie ujęcie, np. w trakcie wschodu lub zachodu słońca.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here