Jak rozwijają się systemy MES

Postęp technologiczny sprawia, że systemy MES nieustannie muszą się rozwijać, dzięki czemu mogą zaspokoić oczekiwania nawet najbardziej wybrednych użytkowników. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które chcą dowiedzieć się, jak rozwijają się nowoczesne systemy MES i jak zmienia się ich zakres funkcji oraz techniki wdrażania.

Jakie czynniki mają kluczowy wpływ na rozwój systemów MES?

W dzisiejszych czasach producenci dążą przede wszystkim do tego, aby ich system MES był w 100% integralny z innymi systemami, które wykorzystywane są w zakładach produkcyjnych. Dzięki szybszej wymianie informacji i sprawniejszej współpracy, można osiągnąć zdecydowanie lepsze wyniki.

Każdy profesjonalny system MES powinien być zintegrowany nie tylko z oprogramowaniem klasy APS, ale również z zaawansowanymi systemami magazynowania WMS. W ten prosty sposób można zapewnić efektywną logistykę produkcji i zoptymalizować ilość zamawianych materiałów. Nie można zapominać również i o tym, że współczesne systemy MES powinny być również zintegrowane z systemami ERP, dzięki czemu zawsze posiadać będą one rzeczywiste dane na temat zrealizowanych produkcji.

Modułowość systemów MES

Nowoczesne system MES projektowane są w taki sposób, aby można było sprawnie podzielić wszystkie procesy wdrożenia na mniejsze etapy. Przy niektórych liniach produkcyjnych można wprowadzić tylko niektóre rozwiązania.

Dzięki modułowości zdecydowanie łatwiej jest nie tylko zarządzać wybranym projektem, ale również sfinansować go. Zaawansowany system MES może posiadać takie obszary procesu produkcji jak np.: produkcję w toku, pracę maszyn, logistykę produkcji, czy kontrolę jakości.

Elastyczność i mobilność

Nowoczesne systemy MES, aby mogły spełniać swoje zadania muszą być również dość elastyczne i mobilne. Dzięki olbrzymiej elastyczności systemu, możliwe jest precyzyjne dostosowanie MES do indywidualnej specyfiki wybranego przedsiębiorstwa. Personalizacja rozwiązania jest niezbędnym elementem przede wszystkim w tych firmach, w których stosuje się nietypowy system produkcyjny.

Jeżeli chodzi o mobilność systemu MES, to mowa tutaj oczywiście o pełnej obsłudze i dostępowi do ważnych informacji poprzez wykorzystanie nowoczesnych urządzeń mobilnych. Z responsywnych systemów MES można korzystać nie tylko na komputerach, ale również na tablecie i telefonach komórkowych. Jest to bardzo wygodne i niesłychanie praktyczne rozwiązania.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here