Bezpieczeństwo przeciwpożarowe w Twoim domu

0
710

Alarm przeciwpożarowy w domu to bardzo ważny element systemu bezpieczeństwa, który pozwoli w porę zareagować na zagrożenie. Pożar bowiem potrafi pojawić się niepostrzeżenie, dając mieszkańcom zaledwie kilka minut na reakcję. Gaszenie pożaru w domu może być niezwykle trudne i w zasadzie jest możliwe tylko w początkowej jego fazie, gdyż dym i ogień w zamkniętych pomieszczeniach rozprzestrzeniają się niezwykle szybko. Dodatkowo wedle statystyk udostępnionych przez Komendę Główną Straży Pożarnej, do większości pożarów i zaczadzeń dochodzi w nocy, gdy mieszkańcy domu są nieświadomi niebezpieczeństwa. Dlatego tak istotne jest, aby zabezpieczyć swoje mienie i zadbać o to, aby zlokalizować źródło pożaru już w początkowej jego fazie. Przyczyną pożarów w domu są bardzo często zwarcia instalacji elektrycznych lub zapalenie się pozostawionych przez nieuwagę niedopałków. Nowoczesne rozwiązania proponowane przez producentów systemów bezpieczeństwa potrafią skutecznie wykryć zagrożenie różnego rodzaju. Wiele krajów wprowadziło powszechny obowiązek instalowania czujników dymu w mieszkaniach oraz domach, co tylko potwierdza, jak istotne jest tego typu zabezpieczenie. Warto zatem wiedzieć jakie rodzaje czujników są dostępne na rynku i jakie możliwości oferują.

Rodzaje czujników przeciwpożarowych

Czujniki przeciwpożarowe możemy podzielić na cztery główne kategorie:

  • optyczne – podstawowy typ czujników, które reagują na pojawienie się dymu w mieszkaniu,
  • termiczne – wykrywają i aktywują alarm w przypadku zaobserwowania podwyższonej temperatury w pomieszczeniach,
  • jonizacyjne – bardziej zaawansowane czujniki, które analizują zakłócenia powstałe przez wydzielanie się dymu w przepływie jonów pomiędzy elektrodami urządzenia,
  • multisensorowe – najbardziej nowoczesny typ czujnika, który korzysta z różnych metod weryfikacji alarmu i wykrywania zagrożenia.

Obecnie coraz rzadziej stosuje się już czujniki, które są w stanie wykrywać tylko zmianę temperatury w pomieszczeniu, a nowoczesne urządzenia korzystają z wieloetapowej metody weryfikacji, co pozwala na szybkie wykrycie zagrożenia.

Jak wybrać odpowiedni czujnik dymu?

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że czujnik przeciwpożarowy nie ugasi pożaru, pozwoli jednak w porę wykryć zagrożenie, ostrzegając domowników oraz informując odpowiednie służby o niebezpieczeństwie. Instalując czujnik dymu, należy zwrócić uwagę na to, gdzie będzie on umieszczony. Zaleca się stosowanie alarmu tam, gdzie istnieje duże ryzyko pojawienia się pożaru – w kuchni, w pomieszczeniu z kominkiem czy przy piecu. Czujniki montuje się na suficie, gdzie jest w stanie wykryć idący ku górze dym. W przypadku dużych pomieszczeń konieczne może okazać się zainstalowanie kilku czujników. Obecnie najbardziej popularne są modele zasilane akumulatorowo, które nie potrzebują instalacji elektrycznej do działania. Nowoczesne czujniki stanowiące część systemów typu smart home, pozwalają kontrolować ich pracę poprzez aplikację mobilną, oraz natychmiast wysyłają powiadomienia o zaistnieniu zagrożenia. Czujniki informują także poprzez alarm dźwiękowy oraz wizualny. Szybkie wykrycie dymu ma kluczowe znaczenie, gdyż właśnie dym jest pierwszym sygnałem świadczącym o wystąpieniu pożaru. Często instalacja elektryczna jest ukryta i źródło pożaru pozostaje niewidoczne, co stanowi bardzo duże zagrożenie. Na rynku jest bardzo wiele różnych modeli czujników. Warto jednak sięgnąć tylko po te, które przeszły testy w warunkach rzeczywistego pożaru, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami, co zapewni nam sprawdzone bezpieczeństwo o nasze zdrowie oraz mienie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here