3 powody, dla których warto zainwestować w inteligentny dom

Smart Home, czyli inteligentny dom, to nowoczesna technologia, która podbija serce Polaków. Od kiedy możliwe jest zaprogramowanie uruchomienia lub wyłączenia wielu domowych urządzeń, często także zdalnie, życie milionów osób na całym świecie stało się o wiele łatwiejsze. Inteligentne domy mają jednak o wiele więcej zalet, w związku z którymi warto pomyśleć o instalacji nowoczesnych systemów także w swoim domu.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

To właśnie ten czynnik najczęściej przekonuje nawet dość sceptycznie nastawione osoby do zainwestowania w technologię Smart Home. Informacja o pojawieniu się intruza może zostać przesłana na urządzenie mobilne. Podczas dłuższej nieobecności związanej np. z urlopem istnieje możliwość zaprogramowania automatycznego włączania i wyłączania świateł o określonych godzinach, co może dać złudzenie obecności domowników. Bez problemu można sterować kamerami, różnego rodzaju czujnikami, czy też alarmami.

Inteligentny dom chroni jednak nie tylko przed włamaniem lub kradzieżą. Może również skutecznie uchronić właścicieli przed niespodziewanymi zniszczeniami. Wiele systemów umożliwia kontrolę czujników dymu, CO2, metanu, ognia, czy też podłączenia urządzeń do prądu, co może ustrzec przed pożarem w przypadku zostawienia włączonego żelazka. Warto również pomyśleć o zainwestowaniu w czujniki zalania, zwłaszcza w przypadku budynków piętrowych, gdzie istnieje ryzyko wyrządzenia uszkodzeń także u sąsiada.

Oszczędności w domowym budżecie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że technologia Smart Home wcale nie należy do najdroższych inwestycji. Jej ostateczny koszt zależy m.in. od złożoności systemu, a ceny za proste zestawy zaczynają się już od około 1000 złotych. Ciekawym rozwiązaniem może być również samodzielne stworzenie inteligentnego domu na bazie dostępnych modułów i akcesoriów oferowanych w ramach platformy Arduino lub Raspberry Pi.

Jak Smart Home pomoże w domowych oszczędnościach? Jest to możliwe dzięki wdrożeniu nowoczesnych technologii i urządzeń, które wyróżniają się wysokim poziomem energooszczędności oraz wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Na rynku są dostępne urządzenia termostatyczne, które reagują na zmiany temperatury powietrza w mieszkaniu związane np. z otwarciem okna. Smart Home umożliwia również zarządzanie włączaniem i wyłączaniem sprzętu oraz pozwala na regularne sprawdzanie poziomu poboru prądu przez konkretne urządzenia, co ułatwia wykrycie domowych generatorów wysokich rachunków za prąd.

Praktyczność – życie nigdy nie było łatwiejsze

Zimą na pewno świetnie sprawdzi się automatyczne włączenie ogrzewania w przypadku niskiej temperatury na zewnątrz, co zapewni powrót do ciepłego domu. Latem można z kolei zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się domu przez zaplanowanie harmonogramu działania klimatyzacji lub automatyczne spuszczenie rolet przy silnym słońcu. Możliwe jest nawet ustalenie godziny podawania psu karmy przy pomocy specjalnego podajnika!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here